Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 17.11.2018, 21:23

ЗЗСО І-ІІІ ступенів №20 ВЦА м.Торецьк

Меню сайту
Часті запитання
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 28
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2017 » Березень » 26 » ГОДОНІМИ СЕЛИЩА ЩЕРБИНІВКИ
13:33
ГОДОНІМИ СЕЛИЩА ЩЕРБИНІВКИ

Рухленко Єлизавета

учениця 10 кл. ЗОШ № 20 Дзержинської міської ради

Донецької області

Керівник: Н.В.Тіліжинська

учитель історії ЗОШ № 20 Дзержинської міської ради

Секція: Історія України у ХХ – на початку ХХІ ст.

Кожне місто, село, селище має свою назву, назви вулиць (і теперішні, і традиційні, назви яких передаються з покоління в покоління). Кожен клаптик землі на території населеного пункту пов’язаний з діяльністю людини, з якимись подіями, які відбувались у далекому або недалекому минулому.

Наше селище має вікову історію. Назва селища походить від імені богуславського козака Антона Щербини, який мужньо захищав переправу через річку Кривий Торець і загинув у нерівному бою з татарами. В середині ХІХ століття в селищі нараховувалось 313 дворів та 1750 жителів.[1;8] Сьогодні до складу Щербинівки входять 13 вулиць.

Назви вулиць у містах аж до початку XVIII ст. утворювалися за досить

простим принципом: від професійних занять або назви національності їхніх

мешканців, від особливостей забудови самого міста та його архітектурних домінант, від назв річок, урвищ та пагорбів, а також від власних імен засновників, тогочасних видатних городян тощо.

Після більшовицької революції 1917 р. та встановлення радянської влади розпочався процес перейменувань, який відбувався у кілька умовних етапів: «революційний» (1919 р. – кін. 1930-х рр.); «окупаційний» (1939–1943/44 рр.); «повоєнний» (серед. 1940-х рр. – середина. 1950-х рр.); «хрущовсько-брежнєвський» (1956 – кін. 1980-х рр.)[2].

З набуттям незалежності у 1991 р. розпочався черговий процес перейменувань. Нині він відбувається у відповідності до Закону України № 317-VІІІ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»[3].

Отже, метою даної роботи є: вивчити походження назву вулиць селища Щербинівки; проаналізувати вплив радянської епохи на годоніми селища.

Проаналізувавши існуючі назви вулиць, можна виділити наступні групи: соціалістичні, суспільні, об’єктні, іменні, природні, територіальні.

Серед щербинівських вулиць найбільшою є «іменна» група. Ці вулиці можна поділити на групи залежно від того, якою справою займався діяч: література – Шевченко, Горький; політика – Артем, Кіров, Ленін, Дзержинський, Куйбишев; військова справа – Пилипенко.

Вулиця Артема носить ім’я Федора Андрійовича Сергеєва (Артема) (1883 – 1921). Активний учасник боротьби за встановлення радянської влади на Україні, після завершення громадянської війни брав участь у відновленні шахт Донбасу. У мирні дні Артем – в керівництві партії і радянському уряді України. Будується нове життя, з руїн повстають заводи та фабрики.

Особливо піклується Артем відродженням Донбасу. На початку 1921 року Артем очолив ЦК Всеросійського союзу гірників, мріяв про створення Червоного Профінтерна гірників, який охопив би шахтарів всього світу. 24 липня 1921 року Артем загинув під час випробовування аеровагону. Частину вулиці Артема, що проходить від станції Криги до зупинки залізничної Клебан Бик (від мосту через річку вниз вздовж річки) називали Кракова. Ще до революції тут оселилися переселенці із Польщі. Ще й зараз тут живуть їх нащадки – люди з польським прізвищами(Марнопольські). Частину вулиці Артема ( верхню, від Криги до зал. зупинки Клебан Бик) називали Каширівкою. Тут проживав дід Каширин з дружиною ( Марнопільською Вірою Пилипівною). Подружжя померло в 90-х роках ХХ століття. А назва й досі залишилася. Кінець вулиці Артема (від з. п. Клебан Бик до окраїни села) називали Собачівкою. Таку назву здобув цей куточок тому, що тут бігало багато собак. Хазяїни їх не прив’язували, щоб вони сторожували домівки, бо вважали, що їхній куточок, кінець села, ідеальне місце для крадіжок[4].

Вулиця Кірова до перейменування носила ім’я панської доньки Ганни і називалась Середня Ганнівська. Названа улиця на честь діяча комуністичної партії та соціалістичної держави Сергія Мироновича Кірова (1886 – 1934). С.М. Кіров вів невгомонну боротьбу за єдність партії, проти різноманітних антипартійних угрупувань. З 1930 р. він – член Політбюро ЦК ВКП(б), з 1934 р. – секретар і член Оргбюро ЦК ВКП(б), член президіуму ЦВК СРСР.

Вулиця Леніна теж носила ім’я панської доньки Ганни і називалась Нижня Ганнівська. Взагалі, вулиця Леніна була в багатьох населених пунктах держав колишнього СРСР. Після розпаду СРСР частина з них були перейменовані, однак більшість з них зберегли свою назву. Вулиця названа на честь більшовицького революційного вождя Володимира Ілліча Леніна.

Колишня назва вулиці Дзержинського – Дундуківка, Тупик. У 1869 році побудували Курсько-Харківсько-Азовську залізницю. Гілка від неї пролягала в 1871 році через селянські землі хутора Залізного й села Щербинівки. Але коли будували дорогу в Щербинівці, то будівництво призупинили на деякий час. Так з’явилася в Щербинівці кінцева зупинка залізної дороги – Тупик, а звідси і назва вулиці.

Вулиця Дзержинського носить ім’я революціонера, за походженням польського дворянина, засновника державно-політичного карного органу для боротьби з контрреволюцією і саботажем Всеросійської надзвичайної комісії, радянського комуністичного діяча, голови ВЧК Дзержинського Фелікса Едмундовича (1877 – 1926). Залізний Фелікс – один з організаторів «червоного терору».

Перша назва вулиці Куйбишева – Полотнянівка. За словами мешканців селища, раніше там вибілювали та сушили полотно[5]. Сьогодні ця вулиці носить ім’я радянського партійного і політичного діяча Валериана Володимировича Куйбишева.(1888 – 1935).

Вулиця Пилипенка – одна з вулиць, яка за свою історію не зазнала перейменувань. Створена вулиці була у 50-х роках ХХ ст. На початку 50-х років у СРСР проводилась політика по обмеженню присадибних ділянок

селян, тому було прийнято рішення за рахунок скорочення площ присадибних ділянок населення вулиць Куйбишева та Партизанської, які йшли паралельно одна одній, надати ділянки сім’ям, які не мали житлової площі. Так і виникла вулиця Пилипенка. Названа вона на честь нашого земляка Героя Радянського Союзу Пилипенка Івана Марковича (1912-1942)[1;110].

Вулиця Шевченка носила ім’я панської доньки Ганни і називалась Верхня Ганнівська. Названа вулиця на честь видатного українського поета Шевченка Тараса Григоровича (1814 – 1861).

Вулиця Горького названа на честь російського письменника, драматурга та публіциста Російської імперії та СРСР Максима Горького (Пєшкова Олексій Максимовича) (1868 – 1936). Раніше це була частина селища, що називалася Баранівкою. За першою версією, цей куточок так названий, тому що поселенці займалися вівчарством: баранів та овець випасали на гарних зелених пасовиськах, а тримали їх на території Баранівки. За другою версією, тут жили батько й син, які вкрали в когось барана. Та люди дізнались про це. Вони прив’язали мертвого барана на спину батькові й водили злодіїв по селу.

Прикладом назви вулиці що походить від назви події та явища можна віднести вулицю Перемоги та вулицю Миру, які пов’язані з подіями Другої світової війни. Вулиця Перемоги – це частина Баранівки. Вулиця Миру утворилась внаслідок переселення сюди мешканців початку вулиці Леніна. Раніше в цьому місці жили селяни, тут був гарний клуб, але в повінь затоплювались будівлі, а тому люди вимушені були переселитись далі від річки.

До суспільних вулиць можна віднести вулиці Інтернаціональну та Партизанську.

Перша назва вулиці Інтернаціональна – Скелювата. Назву вулиця здобула завдяки рельєфу даної місцевості: скелі, пагорби, балка, через який протікав струмок, що впадав в Кривий Торець. Сьогоднішня назва походить від Інтернаціоналу – Міжнародного об’єднання комуністичних партій. З 1917 по 1944 рік пісня «Інтернаціонал» була державним гімном СРСР. Зараз «Інтернаціонал» - це гімн комуністів всього світу.

Вулиця Партизанська свою назву отримала на честь підпільних загонів партизан у воєнні роки. У довоєнний час вона називалась Польща, оскільки там жили поляки[6].

Прикладом назви вулиці, що походить від історичних дат є Октябрьська вулиця, що названа на честь Жовтневої революції 1917 року, внаслідок якої до влади в Російській державі прийшли більшовики, визначивши стан держави більш ніж на сім десятиліть. До перейменування вулиця називалась Новокостянтинівка.

Склалося так що, тільки кілька вулиць у Щербинівці носять народжені у цій місцевості назви. А інші можна знайти у багатьох населених пунктах колишньої Радянської держави.

Отже, в сучасних назвах вулиць селища Щербинівки яскраво простежується епоха комунізму в історії нашої держави. Зараз триває процес перейменування вулиць у відповідності до Закон України № 317-VІІІ від 09.04.2015 «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

 

СПИСОК ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

 

1.Савченко В.І. Наш Дзержинськ: Документально-художні нариси.-Донецьк:ТОВ»АЛАН», 2003. – 230 с.

2.Ковалевська О.Топоніміка міських вулиць у контексті соціокультурних змін// www.novadoba.org.ua

3. Закон України № 317-VІІІ від 09.04.2015 «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»//Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 26, ст.219

4. Назви вулиць// З особистого архіву Гукалової Е.М., вчителя української мови та літератури ЗОШ І-ІІІ ступенів № 20 Дзержинської міської ради.

5.Зі спогадів Панасенко Н.М., мешканки селища Щербинівки 1937 р.н.

6. Тилижинский Г.И. Улица Партизанская// Дзержинский шахтер - № 54 – 1996.

Переглядів: 233 | Додав: olga_pilipenko | Теги: історія, Торецьк, дзержинськ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Календар
«  Березень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
Друзі сайту
 • Офіційний сайт Міністерства освіти і науки України
 • Офіційний сайт Українського центру оцінювання якості освіти
 • Дзержинський шахтар
 • Офіційний сайт Торецької міської ради
 • Міський відділ освіти Торецької міської ради
 • Cайт вчителя початкових класів Булатецької Ю.А.
 • Cайт вчителя математики Мороз Н.І.
 • Вхід на сайт
  Архів записів

  Copyright MyCorp © 2018
  uCoz