Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 17.11.2018, 21:07

ЗЗСО І-ІІІ ступенів №20 ВЦА м.Торецьк

Меню сайту
Часті запитання
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 28
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2017 » Березень » 26 » ІСТОРІЯ ШКІЛ СЕЛИЩА ЩЕРБИНІВКИ
14:01
ІСТОРІЯ ШКІЛ СЕЛИЩА ЩЕРБИНІВКИ

Рухленко Єлизавета,

учениця 11 кл. ЗОШ І-ІІІ ступенів № 20 Торецької міської ради

Донецької області

Керівник: Н.В.Тіліжинська,

учитель історії ЗОШ І-ІІІ ступенів № 20 Торецької міської ради

Секція: Історія України у ХХ – на початку ХХІ ст.

2016 рік став знаковим для розвитку освіти міста Торецька. Міський відділ освіти відзначив свій 80-річний ювілей. Ювілейним рік став і для однієї зі шкіл нашого селища.

У селищі Щербинівка розташовані дві школи: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20 Торецької міської ради та загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 21 Торецької міської ради. У цьому році школам виповнилося 78 та 120 років відповідно. За цей тривалий період у розвитку освіти та житті школи відбулися суттєві зміни.

Окремих праць, присвячених розвитку освіти селища та історії шкіл, не існує. Джерелами для дослідницької роботи стали матеріали шкільних музеїв, статті місцевої преси, спогади односельців. Отже, дана тема потребує детального вивчення.

Метою дослідницької роботи є вивчення розвитку освіти та історії шкіл селища Щербинівки.

Завданнями роботи є:

* дослідити історію виникнення шкіл селища;

* проаналізувати зміни, що відбулися у шкільній освіті селища.

Найстарішою школою міста Торецька є загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 21 селища Щербинівки. У селищі її більше знають як «красну» школу. Красну не тільки тому, що вона збудована з червоної цегли, а ще й тому, що вона дуже гарна - красива, красна.

Ця школа була збудована ще в 1895-1896 рр. Звалась вона Ольгинським двокласним училищем (за іменем княжни Ольги). Училище перебувало у відомості імператриці Марії, працювало за трирічною програмою. Першокласники навчалися

один рік і вивчали Закон Божий, читання, письмо, початкові відомості з арифметики, у другому класі навчання тривало два роки, учні засвоювали Закон Божий, російську граматику, історію, географію Росії, арифметику, основи геометрії і креслення, відомості з природознавства.[1]

Ольгинське училище було єдиним середнім навчальним закладом слободи і ближніх рудників. Про це свідчив у своїх спогадах колишній учень Новицький Григорій Іванович: «У школу Середня Ганнівка (вул. Вишнева) пішов у вересні 1913 р. і закінчив 4 її відділення у 1917 році, отримавши Похвальний лист, після чого перейшов до Ольгинського двокласного училища. Це була на той час школа, яка давала середню освіту, і в яку ходили учні навіть із Щербинівського рудника».

Збудована школа з відходів цегли, виготовленої Залізнянським цегельним заводом. Підлога в коридорі викладена кахлями Харківського заводу. До цього часу збереглися кахлі, на яких написано: «Харьковъ. Бергенгеймъ».

1906 року до Ольгинського училища на вчительську роботу прибув Степан Васильович Панасенко (майбутній видатний письменник Степан Васильченко). Письменник пригадував: «Захотілося бурхливого життя. Мене вже давно тягло поучителювати в робітничі центри. Я кидаю нудні Зубані і їду на Донбас, в Бахмутчину, де мені запропонували місце в селі Щербинівці. Тут справді шумувало життя…»[2, 53]

Новий учитель зразу припав до душі школярам і їх батькам, бо був дуже приязним, доброзичливим, ніколи не бив учнів. Степан Васильович організував учнівський хор, у якому розучували українські народні пісні і пісні, які були заборонені. Під час занять хору на дверях школи завжди стояв черговий. Як тільки з’являвся хтось невідомий, черговий попереджав про це Степана Васильченка, і хор зразу ж починав співати "Боже, царя храни".

Для дорослих С.В.Панасенко організував вечірні класи, а з молоддю села ставив у драматичному гуртку різні спектаклі. Найбільше подобалася селянам постановка п’єси "Наталка Полтавка".

Про перебування у Щербинівці Степан Васильченко написав повісті "Мій шлях", оповідання "Мужицька арихметика", "Чайка".[3]

Життя і педагогічна діяльність Степана Васильченка в селищі Щербинівка не минуло безслідно. У 1984 році до вчителів та учнів школи звернулись члени літературного гуртка Ясинуватського району з проханням розповісти про С. Васильченка. Це звернення стало поштовхом до пошукової роботи вчителів та учнів школи.[4] Результатом діяльності шкільного колективу стало відкриття 27 квітня 1985 року в загальноосвітній школі № 21 літературного музею Степана Васильченка.[5]

У 1912 році на краю Щербинівки, по вулиці Середній Ганнівській (нині вулиця Вишнева), було побудоване однокласне училище зі строком навчання 3-ри роки. Пізніше це була філія ЗОШ № 20, у якій проводилися уроки праці, а потім пожежна частина. Будівля була одноповерхова, цегляна, з двома великими класами, коридором, у якому містилась також роздягальня, крихітна вчительська з двома квартирами для вчителів. Парти були для 3-х учнів, підлога з кахлю, холодна.[6]

Освіту діти здобували і у церковно-приходській школі села Петрівки (тоді це було Фурсово – за прізвищем пана). Школа знаходилась на великій площі, де був також маєток пана і церква. 1943 році церкву підірвали під час свого відступу фашисти, а в будівлі церковно-приходської школи ще недавно знаходився магазин.

Після революції однокласне училище було перейменоване в школу №3, а Ольгинське училище – у школу №2. У двадцяті роки обидві школи працювали з перевантаженням, у дві зміни.

Приблизно в 1930 році Щербинівська школа № 2 стала 7-річною. У 1938 році була споруджена двоповерхова будівля нової школи. Вона відразу стала середньою, тобто 10-річною. До її складу ввійшла також будівля по вулиці Вишневій. Перший випуск десятикласників був у 1940 році. У селищі Петрівка діти також навчалися. Там вони отримували початкову освіту, а потім продовжували освіту в школі № 2 або в школі № 3, залежно від того, яка школа знаходилась ближче до місця проживання.

Для виховання в учнів таких якостей , як доброзичливість, знання свого родоводу, героїчної історії у 60-х роках при загальноосвітній школі № 20 був відкритий музей бойової слави. Активною пошуковою роботою займався клуб юних слідопитів «Орлятко» під керівництвом учителя російської мови Целікової Клавдії

Костянтинівни. Протягом 20 років членами клубу був зібраний і оброблений значний матеріал для шкільного музею.[7]

1971 року школу у селищі Петрівка закрили. Частина дітей була переведена на навчання до ЗОШ № 21 с. Щербинівка, а частина навчались у приміщенні дитячого садочка, поки не була добудована школа № 20.

У 1972 році до школи № 20 було добудовано 10 класних приміщень, 2 кімнати для громадських організацій, великий вестибюль, спортивний зал. Одночасно був зроблений капітальний ремонт. З того часу замість пічного опалення в кожному класі стало функціонувати центральне водяне опалення від кочегарки. Школа перейшла на кабінетну систему навчання. З 1966 року працює їдальня.

За роки існування шкіл багато випускників за свої бойові та трудові подвиги були удостоєні високих урядових нагород. Ми з гордістю читаємо повідомлення з підприємств міста про досягнення наших випускників.

На сьогоднішній день школи селища це не лише центри освіти, а центри патріотичного, національного, естетичного виховання. У школах існують музеї бойової та трудової слави, народознавчі куточки, активно діють творчі гуртки.

 

 

 

 

 

СПИСОК ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

1. Чернишенко Р. «Красна» школа – скарбниця історії.//Дзержинський шахтер.-17.08.2006.

2. Спогади С.Васильченка//Донбас (спецвипуск. Дума і пісня).-№ 5.-1993.

3. Із фондів літературного музею Степана Васильченка при загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 21 Торецької міської ради.

4. Чернишенко Р. Рождение музея//Дзержинский шахтер. – 1985.

5. Запрошення на урочисте відкриття музею Степана Васильченка//З фондів музею Степна Васильченка при ЗОШ І-ІІ ступенів № 21 Торецької міської ради.

6. Літопис шкільного життя//Із фондів музею бойової та трудової слави «Пам'ять» при ЗОШ І-ІІІ ступенів № 20 Торецької міської ради.

7. Історія музею// Із фондів музею бойової та трудової слави «Пам'ять» при ЗОШ І-ІІІ ступенів № 20 Торецької міської ради.

Переглядів: 154 | Додав: olga_pilipenko | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Календар
«  Березень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
Друзі сайту
 • Офіційний сайт Міністерства освіти і науки України
 • Офіційний сайт Українського центру оцінювання якості освіти
 • Дзержинський шахтар
 • Офіційний сайт Торецької міської ради
 • Міський відділ освіти Торецької міської ради
 • Cайт вчителя початкових класів Булатецької Ю.А.
 • Cайт вчителя математики Мороз Н.І.
 • Вхід на сайт
  Архів записів

  Copyright MyCorp © 2018
  uCoz